80 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΟΛΟΚΑΥΤΩΜΑ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΖΑΡΑΚΑ
![](https://evrotas.gov.gr/sites/default/files/styles/blog_704_328/public/olokautoma-agiou-dimitriou-2024-afisa%20%282%29.jpg?itok=mkK89IhG)
Την Κυριακή 2 Ιουνίου διοργανώνονται εκδηλώσεις μνήμης για τα 80 χρόνια από το ολοκαύτωμα του Αγίου Δημητρίου Ζάρακα. Το 1944 εκτελέστηκαν 21 άνθρωποι -ανάμεσά τους και ένα μωρό- ως αντίποινα των γερμανών για τη δολοφονία του Φραντς Κρεχ και της συνοδείας του στους Μολάους.
Ο Δήμος Ευρώτα σε συνεργασία με τοπικούς φορείς θα πραγματοποιήσει εκδήλωση στο μνημείο του ολοκαυτώματος στην κεντρική πλατεία του χωριού